Typy preparatów chemicznych wykorzystywanych w rolnictwie

Sektor rolniczy jest niezwykle istotną branżą polskiej gospodarki. Nic w tym dziwnego, ponieważ dzięki produkcji rolnej, możliwe jest wytwarzanie wielu wyrobów o charakterze żywnościowym. Sporo gospodarstw rolniczych zajmuje się hodowlą zwierząt, ale nie wolno też zapominać o rolnikach, którzy są nakierowani na uprawę różnych roślin i zbóż. Mamy więc często do czynienia z sadownikami, gospodarstwami nakierowanymi na rzepak, pszenicę, żyto oraz inne rośliny. Bardzo ważną kwestią jest zapewnienie takim roślinom ochrony przed różnymi niekorzystnymi czynnikami. W tym celu stosuje się specjalne preparaty chemiczne.

Fungicydy, insektycydy i herbicydy – podstawowe informacje

Wiele problemów w uprawach sprawiają różnego typu grzyby i pleśnie. Powodują one choroby, a także wpływają negatywnie na rozwój uprawianych zbóż i innych roślin. To dlatego na rynku rolniczym sporą popularnością cieszą się specjalne preparaty zwane fungicydami. Ich oferta jest zróżnicowana i dostosowana do konkretnych typów roślin oraz dotykających je problemów. Fungicydy można stosować już po wykryciu konkretnych chorób, w celu ich likwidacji. Inną opcją jest używanie takich preparatów w formie zapraw nasiennych albo oprysków w celach profilaktycznych.

Jeśli mowa o szkodliwych czynnikach wpływających negatywnie na stan uprawianych roślin to nie wolno zapominać o insektach. Istnieje wiele odmian owadów i szkodników, które żywią się roślinami, ich ziarnami, owocami, łodygami, itp. Plagi szkodników mogą znacznie obniżyć plony. Na szczęście skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie insektycydów. W tym przypadku mamy do czynienia z preparatami likwidującymi niechcianych gości na polach uprawnych, dzięki czemu plony nie są zagrożone ich szkodliwą działalnością.

Nie wolno też zapominać o szkodliwych chwastach pobierających wodę i składniki odżywcze z gleby, które należą się uprawianym roślinom. W tym przypadku stosuje się specjalne herbicydy. Produkty takie są opisywane w wielu miejscach w Internecie, na przykład na stronie https://innvigo.com/zabiegi-herbicydowe-na-wiosne-zboza-ozime/. Istnieją herbicydy ogólne rozpylane nad polami jeszcze przed zasiewem oraz selektywne, które działają na konkretne chwasty i nie robią żadnej krzywdy roślinom uprawnym.